Žítkovské Bohyně

 Kateřina Tučková

Kdesi "na konci světa" v oblasti Moravských kopanic, žily ještě krátce po 2.světové válce ženy, které byly negramotné, neuměly číst ani psát. Zato ale ovládaly věci nad kterými nám "vzdělaným lidem" zůstává rozum stát. Byly to totiž bohyně. Ženy v jejichž rodové linii se předávalo umění léčit, zaříkávat, přivolávat lásku či vidět do budoucnosti z generace na generaci, z matky na dcery. Takový osud měla mít i poslední z rodu- Dora. Ona měla být tou, skrze níž toto vědění poputuje prostřednictvím její další následovnice do budoucnosti k dalším a dalším pokolením Žítkovských bohyní. Ta ovšem, jakoby jí snad i vzdělání  v tom bránilo, toto umění nepřevzala. Už na základní škole jim přeci pan učitel říkal, že léčí jedině páni doktoři, kteří mají vystudované vysoké školy. Ostatní jsou jen šarlatáni a podvodníci, kteří se snaží z lidí vymámit peníze. Dora tedy, i pod vlivem tohoto oficiálního mínění, se rozhodla pro jinou životní dráhu než která jí byla předurčena. Vystudovala etnografii a rozhodla se o svých  ženských předchůdkyních napsat vědeckou studii. Čím víc se  ale zdráhá uvěřit a podlehnout "čárám ", tím více je s nimy konfrontována. Postupně stále více zjišťuje, že i ona je nedílnou součástí tajemné tradice...

Svému osudu ani ona neujde.

Na závěr podotýkám, že se na osudech žen promítají jak hrůzné praktiky z dob čarodějnických procesů, tak totalitního komunistického režimu, který si s hony na čarodějnice v mnohém nezadal. Neopomíjená je i doba 2. světové války, kdy gestapo zakládá zde svůj "Hexenarchiv". Podle nacistické historiografie v těchto zapadlých nesnadno dostupných končinách mohli být tito Moravané potomky germánského kmene Markomanů. Ti jsou v tomto regionu Moravy doloženi do počátku 1. století n. l.. Vybrané obyvatelstvo disponovalo fyziognomickými rysy, které nacistickou teorii potvrzovaly a navíc i schopnostmi, které se staly podkladem pro teorii přežití starogermánských kněžek.

Ukázka z knihy:

"Místní poměry (v oblasti Moravských Kopanic) jsou založeny na hluboké úctě k mateřství a ženskému principu vůbec. Dokladem  je úcta místních k ženství jako takovému: často se stěhuje muž do chalupy, z níž pochází žena, a obvyklé opovržení, které požívá žena, jež porodí mimo manželský svazek, zde zcela absentuje. Hlavní představitelky komunity pak zaujímají pozici na vrcholu společenské pyramidy, protože jsou nezbytné v řadě složitých situací, které provázejí lidský život: fungují jako porodní asistentky, léčitelky obeznámené s účinky nejrůznějších bylin, a přirozeně také jako poradní a rozhodovací orgán při sporech místních obyvatel, které dokáží vyřešit pomocí jakýchsi věšteb."     - str. 285 Přísně tajné!!   Originál viz spis BOHYNĚ, posudek vypracovaný pro Okresní oddělení Státní bezečnosti 12.11. 1949.

Velká poklona ode mne patří ( na takový počin poměrně mladé) autorce této ,dle mě, vyjímečně zdařilé knihy.

Ještě přikládám odkaz na rozhovor s autorkou:

https://www.novinky.cz/zena/styl/364391-spisovatelka-katerina-tuckova-zlomily-to-bohyne.html




Anketa

Kdo zabil Doru?

Mahdalka (29)
45%

Janigena (25)
38%

Fuksena (11)
17%

Celkový počet hlasů: 65