PANOPTIKUM ČESKÉ


 Irena Obermannová

Tak jsem dočetla, pokud to já mohu posoudit, jednu z nejlepších knih současné  české literatury. Je jí Panoptikum české od ženy, spisovatelky Ireny Obermannové. Napadá mě srovnání s Boženou Němcovou. Tolik emocemi nabité a o ženské duši vypovídající toto dílo Ireny Obermanové pro mě je oslovující. Navíc, jen tak mimochodem, rovněž Božena Němcová, jak víme, byla velmi krásná žena, která milovala a byla milována významnými muži té doby. Také ona musela čelit jisté šikaně pro své velmi otevřené emancipované postoje.

 Kniha volně navazuje na autorčinu Tajnou knihu, kde autobiograficky popisuje svůj roční vztah s Největším Čechem. Popisuje skandál, který po jejím vydání kolem knihy a její osoby  vypukl. Hon českých médií na ni samotnou, kde jakoby si kritici a recenzenti zadali, kdyby ji snad neměli zkritizovat. Někteří přátelé a známí VH ji hanili snad i ze strachu, aby si nepošramotili přátelství s ním na již tušeném sklonku jeho života. Jiní zase snad měli potřebu tohoto vetchého muže chránit před vším, co jim připadalo pro jeho osobu zlé a škodlivé, nebezpečné. Jak ostatně zmiňuje sama autorka- VH získával moc svou bezmocností, bezbraností, která vzbuzovala v druhých přirozenou potřebu jej chránit. Silné a dominatní ale i další ženy z jeho blízkosti by o tom mohly vyprávět. Autorka cituje články, jak z bulvárního (Blesk) tak " solidního tisku"( např.Lidové noviny) . Popisuje  své psychické zhroucení a probíhající psychoterapii. Věrně líčí své stavy i pocity, které se váží  k úmrtí Václava Havla- v této knize již mají její aktéři, narozdíl od Tajné knihy, svá pravá jména. Popisuje další vlnu odsouzení, kterého se jí dostalo z okolí bývalého prezidenta po jeho skonu. Je jí dokonce kladeno za vinu, že vydání Tajné knihy urychlilo odchod VH z tohoto světa.  Rovněž milující vztah s bývalou milenkou a nyní manželkou Dagmar tím prý velice pokazila (M. Kocáb). A to i přesto, že podle obou manželů Havlových, kteří se od knihy rázně ihned po jejím vydání distancovali, v ní nebylo zrnko pravdy na tom, že by VH měl poměr s nějakou  hysterickou pisatelkou červené knihovny, jak byla spisovatelka v té době v médiích prezentována ( snad  i stále je..)  Zmiňovaná rádobyspisovatelka si přeci potřebovala tímto skandálem pouze vydělat pořádný balík peněz zvýšeným prodejem svého blábolu!

Jak jsme rádi mravokární a asi nejvíce Ti z nás, kteří by se měli vážně zamyslet sami nad sebou než-li začnou plivat po ostatních.  Jakoby platila jiná morálka za života jeho první ženy Olgy, kdy nebylo nic zlého býti V. Havlovi milenkou. To i v době, kdy byla Olga vážně nemocná. A najednou, o pár let později, je být milenkou toho samého muže cosi zavržení a odsouzeníhodného.

Pro mě je tato kniha, především výpovědí  o naší společnosti té doby. Doby odcházení Václava Havla. Doby, kdy někteří chtěli býti papežštější než Papež. Kdy si někteří mysleli, že ve jménu Václava Havla mohou druhé  posuzovat, soudit a odsuzovat-o pár století dříve by toto autorčino provinění  možná stačilo jako důvod k úpálení na hranici. To samozřejmě, jak jinak, pouze a jen pro dobro provinilé a spasení její posedlé ďábelské duše. VH je v této době, již jaksi urputně, některými zosobňován jako mravní ikona, prezentována  jeho okolím (-"VÝKVĚTEM", jak jej spisovatelka trefně s jistou dávkou ironie nazývá) jako nějaký nedotknutelný kult osobnosti. Sám VH jakoby se stal divadelní postavou v nějaké své absurdní hře. V ní jakoby by vystupoval  jako ztělesnění řekněme neosobního Nedotknutelného Boha, o kterém je nemyslitelné vůbec si pomyslet, že by mohl být schopen něčeho pokleslého nebo tak nízkého jako je nevěra či milostná pletka...

Ale kdo ví? Možná se už jemu samotnému protivilo být v této absurdní komedii pouhou loutkou na provázku?

V záplavě negativního ohlasu, kritiky a skoro bych řekla honu na čarodějnici Obermannovou se sice spíše ojediněle, ale přesto našly vyjímky. Vkládám odkaz na článek z Mediáře.cz od Marka Prchala. Myslela jsem, že snad špatně čtu a celý článek musel být myšlen ironicky, tak moc mě jeho pozitivní hodnocení zaskočilo:

https://www.mediar.cz/nejlepsi-kniha-o-ceskych-mediich-prekvapive-panoptikum-ceske/

Další téma, které mě v souvislosti s knihou a samotnou autorkou napadá je téma Černé Bohyně -Lilith. O ní se dočtete více zde:

https://pupalka0.webnode.cz/duchove-a-demoni-stromu-lesu-vod-a-dalsi/lilith/

Co napsal Václav Havel o nenávisti se dočtete zde:

https://www.helpik.estranky.cz/clanky/vaclav-havel-o-nenavisti.html



Anketa

Pokud jste knihu četli- líbila se Vám?

Ano, líbila. (20)
69%

Ne, nelíbila. (9)
31%

Celkový počet hlasů: 29