Byliny

Byliny a přípravky z nich patřily od pravěku k potravě a léčéní lidí i zvířat. Mnohým z nich se přisuzovali magické účinky a v našich končinách jejich používání patřilo do rukou babek kořenářek, ale i čarodějnicím a mágům. Jinde ve světě je ještě dnes používají šamani při svých rituálech, indiáni a v různých " zaostalých" koutech světa je k léčbě a prevenci celé řady onemocnění používají dodnes. Je to zpravidla tam, kam ještě nedosáhla ruka západní civilizace s celým výnosným byznysem farmaceutického průmyslu. Společnosti, které rostliny používají, je chovají v úctě a váží si jich. To se bohužel nedá říci o nás, lidech z "vyspělého" světa.

Níže v podstránkách bych se chtěla rozepsat o jednotlivých bylinkách, dříve v naší zemi tradičně používaných. Léčivkách, které rostou často kolem nás a my je nevnímáme nebo často přehlížíme jako plevel. Ale tak, jako každý z nás lidí má na zemi své místo, tak i každá bylinka ho má a možná ta, co se jí na zahrádce nemůžete zbavit, je pro vás důležitou medicínou. Sám Goethe, který byl velký znalec rostlin, věřil, že rostliny mají duši a komunikují s lidmi na telepatické úrovni. Mohou v lidech vzbudit pocity, zjevit se ve snu nebo je inspirovat. Tak může vegetace dané oblasti formovat lidi a jejich kulturu.

Také se musím zmínit o Keltech o kterých se ví, že žili v naprostém souladu s přírodním prostředím, s lesy. Keltové oslovovali stromy, kameny, prameny, vítr..Brali tyto součásti přírody jako něco posvátného, uctíváníhodného.

Také tady bych ráda vyslovila svůj názor, že otrávit se dá snad vším, pokud to nebudeme konzumovat v obvyklých dávkách, ale třeba po kilech denně. Tak i různí odpůrci bylinek, kteří nám chtějí tuto léčbu někdy přímo zakázat, dělají pokusy typu: Krávy místo sena budu celé dny krmit pouze např. sušeným podbělem (nebo jinou rostlinou). To by potom bylo, aby krávám nebylo dobře a něco se u nich dříve nebo později neprojevilo třeba i nádorové bujení. Hned  tu může mít nějaká Evropská komise argument, jak nám podběl způsobuje rakovinu a má tedy rakovinotvorné účinky a je třeba jej zakázat. Tak to vidíme i na konopí, které má úžasné léčivé účinky, ale asi právě proto muselo být zakázáno. Pokusy se většinou dělají na myších nebo krysách. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že i smrtelný jed může být lékem pokud ho vhodně naředíme. Tak se dnes třeba hadí jedy používají např. na rozpouštění krevních sraženin při cévních mozkových příhodách. Nebo  smrtelně jedovatý Rulík zlomocný je osvědčeným homeopatikem (Beladona). Vůbec spousta jedovatých bylinek se stává v homeopatické úpravě lékem a to na stavy, které připomínají svými projevy otravu danou bylinou. Pokud máme malé děti nebo i nějaké jiné domácí mazlíčky, měli bychom si dát trochu pozor, co na své zahrádce pěstujeme. Víte, že např. rhododendron může být pro nás smrtelně jedovatý nebo i okrasná pnoucí vistárie? Na druhou stranu tyto otravy nejsou nijak časté- jedovaté rostliny nebo jejich části jsou většinou hořké, pálivé či jinak nechutné a pokud už napadne nějaké dítko něco takového ochutnat, rychle to vyplivne. Myslím, že není důvod k  panice a zbavování se těchto nádherných a svými květy duši obohacujících okras našich zahrad. Zmiňovaný Rhododendron byl ve svém původním prostředí lékem na bolavé končetiny, dnu a reumatické bolesti. Odvar z něj prý ještě dnes tradičně pijí mongolští lovci.

 Na které okrasné rostliny si dávat pozor máte-li malé děti se dozvíte zde:

 https://magazin.libimseti.cz/lifestyle/8779-jedovata-okrasa-nasich-zahrad

Které rostliny můžte naopak bez obav trhat a jíst rovnou někde v přírodě nebo upravené tepelně+ recepty z nich najdete v podstránce  Jedlé rostliny .

Dále přikládám odkaz na českou firmu "Naděje", která vyrábí čistě přírodní produkty i z pupenů stromů. Na jejích stránkách vám i odborně poradí, co nejlépe z jejich produktů použít na vaše potíže:

https://nadeje-byliny.eu/content/10-poradna