Konopí

Z konopí prý byly vyrobeny první džíny známé značky v Americe v době zlatokopů. Byly to původně pracovní kalhoty něco jako dnes jsou montérky. Dřívější názvy pro konopí byly koudel, provaznická bylina nebo i šibeniční bylina. Kdysi se z něj prý pletli oprátky. Poddruhem konopí setého je konopí indické. V ČR je zakázané jeho pěstovaní, protože obsahuje omamné látky, které v konopí setém chybí. Dnes je známé jako "tráva", marjánka, Mary Jane. Mexicky dle Marie a Josefa - Maria y Juan a z toho název Marihuana. I pro mexičany, stejně jako pro mnohé jiné, je konopí posvátnou bylinou, protože umožňuje člověku nahlédnout do svatých mystérií. Toto je však dovoleno jen tomu, kdo má očištěnou duši.

Tato dvoudomá (vytváří v rámci jednoho druhu dvě rozdílné rostliny- samčí a samičí), jednoletá rostlina pochází původně ze střední Asie. Je známá jako jedna z nejstarších kulturních bylin. Semena bohatá na olej sloužila nejen k výživě, ale také jako potrava pro zemřelé. Stonky se již od doby kamenné používali jako zdroj vláken pro výrobu lan, provazů, látek později i papíru. Sušené samičí květy se dodnes ve střední a jižní Asii používají jako lék či sakrální droga (hašiš). Při pohřbech se používá jako prostředek, aby zemřelým byla ukázána cesta na druhou stranu bytí. Zde ho lidé kouří v důchodovém věku jako rostlinu odtrhávání, produchovnění, odříkání tedy odpoutávání se od všeho pozemského a k přípravě přechodu do jiného stavu bytí. Proto je zde zakázáno, aby po této posvátné rostlině sahali mladí lidé, protože jejich úkolem je založit a ekonomicky podporovat rodinu a věnovat se povolání, ne se toho všeho zříkat. Smysl života zde pro mladé lidi spočívá také v získávání a rozmnožování světského bohatství a užívání všech smyslových radostí z nichž vzejde nová generace.

Kromě jiných možností, jak se dá tato božská bylina využít, je to např. rekultivace dolů, hald a skládek, protože vytahuje z půdy těžké kovy a vytváří bohatou vrstvu humusu a tím zhodnocuje půdu. Zároveň odpleveluje. Nepotřebuje narozdíl od bavlny žádné postřiky, stačí mu málo hnojiva. Na srovnatelné ploše vyprodukuje víc oleje než řepka. Možno z něj vyrobit i motorové palivo, které by nahradilo ropu.

Z léčebných účinků zmiňuji stručně - u astmatu rozšiřuje průdušky a působí protikřečově, má protirakovinné, antibakteriální, antivirové účinky. Povzbuzuje náladu, odstraňuje napětí, uklidňuje, snižuje krevní tlak. Zlepšuje příznaky u roztroušené sklerozy, svalových křečí, epilepsie, migrénách, vyrážkách. Proti revmatismu či dně můžeme použít odvar z listů ke koupeli rukou nebo nohou. Běžné konopí seté není toxické a nejsou známy ani kontraindikace. Proto můžeme jeho listovou nebo větvičkovou drogu míchat téměř bez omezení.

 Ve staré Číně je již před více než 2000 lety aplikovali při řadě potíží.

Negativní účinky konopí indického nebo-li marihuany jsou, myslím, dostatečně známé. U mladých lidí může kouření způsobit závislost a předstupeň přechodu z marihuany na tvrdé drogy. U psychicky predisponovaných lidí se uvádí možnost onemocnění schizofrenií nebo jiných psychiatrických diagnóz. Proto- i z výše uvedených důvodů- by se mladí lidé konopí měli spíše vyhýbat, pokud jej nechtějí použít k léčbě nebo výživě v podobě např. konopného semínka.

Myslím, že zakazováním se možná (naštěstí) spíše udržuje zájem o tuto užitečnou rostlinu, která by se mohla stát rostlinou budoucnosti pro své široké využití. Zájem na zachování zákazu pěstování mají jak drogové mafie, tak farmaceutické koncerny- legalizace by ohrozila jejich lukrativní trhy s drahými chemickými preparáty. Díky tomu se pěstuje skrytě ve sklepech nebo půdách s umělým osvětlením+ umělou výživou. Osivo je často geneticky manipulované nebo pochází z přešlechtěných odrůd. Ty pak mohou mít i několikrát silnější účinky anebo prostředí pěstování odpovídající příznaky. Např. kuřáci se cítí jako by uzavření v nějaké schránce, odtržení od země i nebe aj.

Mnoho zajímavého se dozvíte o konopí v magazínu Legalizace- více zde:

 https://www.magazin-legalizace.cz/cs/magazines/latest-magazine/

O výživě z konopí a recepty na přípravu se dočtete po kliknutí na tento odkaz:

https://www.jajsem.com/konopne-seminko-je-dokonalou-potravinou-ktere-svou-vyzivovou-hodnotou-predci-nejkvalitnejsi-maso-recept-na-konopne-mleko/

Tento odkaz byl mimo jiné inspirací k napsání mého článku. Poslala mi ho paní Jana P., které tímto děkuji.

 

 

Anketa

Jste pro zákaz marihuany?

Ano. (20)
59%

Ne. (14)
41%

Celkový počet hlasů: 34