Jabloň

Jabloň pochází z Evropy a proto je u nás doma a tak bychom se k ní měli chovat a hýčkat si jí a ne dovážet nedozrálá  jablka ošetřená chemií až z druhého konce světa. Plod jabloně -jablko symbolizuje slunce, žluté vycházející a červené zapadající. Také proto jabloň symbolizovala nesmrtelnost. Posvátnou jabloň nesmrtelnosti často ochraňoval had nebo drak.

V Británii dodnes existuje přísloví: "Jedno jablko denně zabrání příchodu lékaře." Už předávno byla jablka pro Kelty nejdůležitějším ovocem, přestože šlo o natrpklá pláňata jabloně lesní. Vařili z nich protlak, lisovali mošt, vyráběli ocet, sušili jako křížaly- pak se dali dobře skladovat. Jinak dříve nebylo téměř žádné ovoce. V keltských pověstech se opakovaně, stejně jako v našich pohádkách, objevuje motiv jablek. Jsou zde symbolem dovršení, moudrosti, nesmrtelnosti. Avalon= Jablečná země, bylo jejich označení pro nadpřirozený svět, byl rájem, zemí blahobytu. Proto nebylo lehké obracet Kelty ke křesťanství, kde je, podle biblického příběhu Adama a Evy, jablko symbolem hříchu.

I nám a našim dětem by velmi prospělo více konzumovat jablka z našich zahrad a hýčkat si naše jabloně ať už rostou kdekoliv. Je to velmi zdravé, a pokud si nebudeme kupovat v hypermarketech dovezené, i levné ovoce. Ing.J. Janča doporučuje při chorobách srdce, ledvin, vysokém tlaku, otylosti zařazovat jednou týdně jablečný den, při kterém se jedí pouze jablka v množství 10- 12 kusů za den. Dále doporučuje při všech formách revmatismu podzimní jablečnou kůru, při které se konzumuje po dobu 3 týdnů jeden kilogram jablek denně. U těžších forem kůru prodloužíme na 100 dní, což představuje celkovou konzumaci 100kg jablek.

Jablka oboustraně regulují stolici, při zácpě projímají, při průjmu staví.

Rad a receptů by bylo ještě určitě nepřeberně. Jablka jsou ovoce pro naši zemi typická, jsme na ně po staletí zvyklí, tak by nám neměla způsobovat ani žádné alergie. Ty si ale můžeme přesto lehce vytvořit pokud budeme upřednostňovat dovezé plody o kterých nevíme pomocí jaké chemie byly pěstovány a ošetřovány.