Pravoběžnost a levoběžnost

- nebo také úběžnost

Aby jste si nemysleli z minulé stránky o dojmových znacích, že grafologie je lehká věda a zábava, pokusím se vám zde vysvětlit jeden z měřitelných popsatelných znaků a tím je úběžnost. Zrovna totiž dělám kamarádce grafologický rozbor rukopisu a jsem u tohoto znaku, který je pro mě popsat, trochu náročné a není to až taková sranda. Tedy alespoň pro mě ne.

Naše školská předloha podle které jsme se my a naše děti stále ještě učí psát psacím písmem přirozeně zdůrazňuje směr zprava doleva, je tedy pravoběžná, a proto za znak levoběžnosti považujeme každé narušení pohybu doprava. Avšak pozor! Úběžnost písma nesouvisí přímo s jeho sklonem( to už je zase jiný měřitelný a popsatelný znak písma). I pravoběžné písmo může být levosklonné a naopak.

Zhruba se dá říci, že pohyb vpravo je symbolickým vyjádřením extravertního zaměření na budoucnost, směrem ven, k druhým lidem, kdežto pohyb doleva je introvertně obrácen do minulosti a dovnitř, spěje k sobě tedy ke svému Já, přivlasťnuje si.

PRAVOBĚŽNOST

-zde napíši jen pár z několika znaků pravoběžnosti, které by jste mohli bez názorných ukázek v písmu poznat

-spíše širší a postupně se rozšiřující levý okraj, pravý bude užší, zjednodušená forma písma, rychlé psací tempo, pravý sklon, diakritická znaménka napravo od písmene, velká psací levoběžná písmena mohou být psaná tiskace (B, R, D) atd.

-základní význam: v písmu je to znak pro extraverzi, živost, podnikavost, spontánost, přejícnost, sebeobětování, nezájem vlastnit, což může značit až nedostatek sebezáchovných tendencí. Negativními stránkami je závislost na okolí, nesamośtatnost, labilita, ukvapenost, povrchní prožívání a jiné.

LEVOBĚŽNOST

např.všelijaké zákruty v písmu, kudrlinky, šmodrchance a uzly( hlavně u t, k, f). Pisatel jakoby se vrací zpátky doleva, u malých psacích písmen a, o  to vypadá, jakoby pisatel psal  nějaké zavináče (@), zužující se levý okraj, diakritika nalevo od písmene apod.

Extrémní projevy levoběžnosti jsou vidět v písmu i podpisu našeho bývalého prezidenta V. Klause.

základní význam: je to znak pro introverzi, která se může projevovat i přehnaným zaměřením se na sebe sama ovšem ruku v ruce se slabým sebeprosazením. Takový člověk je zaměřený do minulosti, rád si přivlastňuje, zacykluje se sám v sobě, brání se pokroku a budocnosti jak vidíme např.u orientálních kultur, které píší zprava doleva. Z negativ jmenuji ještě lakotu + potřebu vlastnit, chamtivost, negativismus, vnitřní odstup, zloba, závist až paranoidní rysy...

Z kladných vlastností- vytrvalost, houževnatost, sebeovládání, koncentrace, individuálnost, smysl pro tradiční hodnoty, rozjímání, snění, zvnitřnění...

To je ve zkratce prozatím vše o úběžnosti. Na závěr bych chtěla zdůraznit, že žádný znak v písmu se nedá vykládat samostatně, ale vždy jej musíme interpretovat v kontextu ostatních znaků!!! Nemůžeme tedy z písma ve kterém se vyskytne např. nějaký ten "zavináč" usuzovat, že ho psal člověk lakomý, chamtivý a závistivý. Na něco takového může poukázat pouze, pokud se v písmu pro tyto vlastnosti vyskytne znaků více.

 

 

Anketa

Zaujal vás tento článek?

Ano, ráda se dozvím více (19)
42%

Ano, zajímali by mě i praktické ukázky rukopisů (17)
38%

Toto téma mě nezajímá (9)
20%

Celkový počet hlasů: 45